👤

De la o cofetarie un elev a cumparat 4 prajituri si 6 sucuri platind 28 de lei. Altadata , la aceleasi preturi , a cumparat 4 prajituri si 8 sucuri platind 32 de lei. Cati lei costa o prajitura si cati lei costa un suc ?




Răspuns :

4p +6s =28
4p +8s =32   I  -
-----------------------
 /     2s =4
s =4:2 =2 lei / suc

4p+6*2 =28
4p +12 =28
4p =28-12
4p =16
p =16:4 =4 lei / prajitura
4 lei prăjitura 2 lei sucul