M,benzen= 312g/78g/mol= 4mol
C6H6 + X2---> C6H5X+ HX notez A masa molara a halogenului ,X
1mol benzen--> 1 mol derivat. deci 450g este masa a 4mol derivat,C6H5X
1mol derivat are masa 450/4 g
450/4= 77 +A------>A=................calculeaza si identifica halogenul !