2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 calculam masa Fe m(Fe) = 0.4mol * 56 g/mol = 22.4g conform legii constantei compozitiei masa substantelor initiale este egala cu masa produsilor de reactie. deci m(FeCl3) = 22.4g + 42.6g = 65g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!