👤

Ce volum , masa si greutate are un cub cu latura de 10 cm si densitatea de 600 kg/m3

Răspuns :

ρ=m/V
V=l^3=10^3=1000 cm^3
ρ=600 kg/m^3=0,6 g/cm^3
ρ=m/V=>m=ρ*V=0,6*1000=600 g=0,6 kg
G=m*g=0,6*10=6 kg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari