👤

Pentru 3 litri de ulei,2kg de malai si 5kg de rosii s-a platit suma de 36 de lei.Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei,iar un kilogram de rosii costa 3,25 lei.Calculati pretul unui kg de malai.

Răspuns :

Cat costa 3l ulei ?
4,95*3=14,85
Cat costa 5 kg rosii ?
3,25*5=16,25
14,85+16,25=31,1
36-31,1=4,9
Cat costa un kg de malai?
4,9 :2=2,45