un cu cu latura de 4 cm are masura de 499,2 g . Aflati densitatea substantei din care este confectionat cubul si folositi tabelul cu densitati. Specificati denumirea acestei subsante. Dau si coronita
Ro=MsupraV=V=4la3=64cmcubi=0,000064mcubi.499,2g=0,4992Kg=Ro=0,4992Kgsupra0,0000064MC=Amplificam prin 1000=4992Kgsupra0,0064mc=Amplificam prin 1000=4992000Kgsupra64mc=78000Kg/mc,Materialul este otelul.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!