Un element X are numarul protonilor egal cu numarul neutronilor si numarul de masa 40,iar alt element Y intra in compozitia aerului in procente de 78%.Reprezentati structura atomilor si deduceti pozitia in sistemul periodic.Cati moli de elemente X contin acelasi numar de atomi ca si 280g element Y?
X = Ca, Y = N Ca (K)²(L)⁸(M)⁸(N)² N (K)²(L)⁵ calculam cantitatea de subst. pentru N n(N) = 280g / 14g/mol = 20 mol Nr. de atomi de azot N = 20 * 6.023*10²³ = 120.46*10²³ 20 mol elemente de Calciu contin acelasi nr.de atomi ca 280g de azot
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!