👤

O sarcina de 5C traverseaza sectiunea trasversala a unui conductor in 3 s.Determina intensitatea curentului electric si numarul de electroni ce traverseaza aceasta sectiune in 1 s.

Răspuns :

I = ΔQ/Δt=5/3=1,67 A
I=(N*e)/t=>N=(I*t)/e=(1,67*1)/(1,67*10^-19)=1/10^-19=10^19