Răspuns :
msi = ms ci = 36% ⇒ md = 0,36ms
m apa = x
-----------------
msf = ms + x = 200g md = 0,36ms cf = 9%
36ms/(ms + x) = 9 4ms = ms + x 3ms = x
ms + 3ms = 200g ms = 50g m apa = 150g
Vs = 50/1,18 = 42,37cm³
m apa = x
-----------------
msf = ms + x = 200g md = 0,36ms cf = 9%
36ms/(ms + x) = 9 4ms = ms + x 3ms = x
ms + 3ms = 200g ms = 50g m apa = 150g
Vs = 50/1,18 = 42,37cm³
msf=200g
cf=9%
ci=36%
ρ=1,18g/cm3
ms1=?
V=?
md=c*msf/100=9*200/100=18 g
ms=md*100/c=18*100/36=50g
ρ=ms/Vs
Vs=ms/ρ=50 g/1.18g/cm3=42,37cm3
cf=9%
ci=36%
ρ=1,18g/cm3
ms1=?
V=?
md=c*msf/100=9*200/100=18 g
ms=md*100/c=18*100/36=50g
ρ=ms/Vs
Vs=ms/ρ=50 g/1.18g/cm3=42,37cm3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!