👤

Intr-un recipient cu V=205L s-a introdus un amestec de CO2 și N2 cu masa molară medie de 32g/mol. Stiind că T=250K și presiunea este 3atm, calculați masa de CO2 și N2 din recipient.

Răspuns :

amestec : V = 205 l       M = 32g/mol     T = 250K   P = 3atm 
PV = nRT    n = 3·205/(0,082·250) = 30 moli    (CO2 + N2)  
CO2:    n1 moli    m1 = 44n1
N2 : n2 moli    m2 = 28n2
(44n1+28n2)/(n1+n2) = 32      11n1 + 7n2 = 8n1 + 8n2      3n1 = n2
4n1 = 30     n1 = 7,5 moli CO2    (m1= 330g)    n2=22,5 moli N2  (m2 = 630g)