👤

mama a pregatit 10 kg de saramura cu concentratia de 8%, apoi a citit ca e mai buna saramura de 5% .Cite kg de apa curata trebuie sa adauge mama?

Răspuns :

c1=md*100/ms=>md=c1ms/100=0,8kg

c2=100md/(ms+x)
c2ms+c2x=100md
c2x=100md-c2ms
x=(100md-c2ms)/c2=6kg apa