👤

o cantitate de 6,4 g naftalina reactioneaza complet cu un amestec nitrant care contine 20%HNO3(procente de masa), obtinandu se un dinitroderivat. Solutia reziduala, dupa indepartarea produsului organic, mai contine 2%HNO3. Masa amestecului nitrant necesara reactiei este:

Răspuns :

C10H8 + 2HNO3 => C10H5N2O4 + H2O
m naftalina = 6.4 g => n= 0.05 mol naft.
1 mol C10H8 .... 2 mol HNO3
0.05 mol C10H8 ..a mol HNO3
a= 0.1 mol => m HNO3=  6.3 g HNO3 masa stoicheiometric necesara.
m HNO3 totala= 6.3 + (0.02 x 6.3)= 6.426 g HNO3
%masice= g substanta/ g amestec * 100
20= 6.426/ g amestec *100
g amestesc= 6.426*100/20
g amestec= 32.13 g amestec sulfonitric