👤

o banca da dobanda de 8%.ce dobanda va primi dupa un an un clientcare are o depunere de 5000lei

Răspuns :

(8%)x5000=(8/100)x5000=8x50=400 lei
8% x 5000 = 
= 8x5000/100
= 400 lei