Un volum de apa dizolva la temperatura si presiune obisnuita un volum(c.n) de acetilena. Concentratia procentuala a unei solutii saturate de acetilena in apa in conditii standard este...( raspuns: 0,1158%)
1 l apa are m = 1Kg = 1000g 1 l C2H2 are m = 1/22,4·26 = 1,16g ------------------------------------------------------- ms = 1001,16g md = 1,16 g c = 1,16·100/1001,16 = 0,1159%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!