1)Pai formula pt energie cinetică este m •v²/2 și aveam așa Ec1= 1500x120²/2 = 10800000 J = 10800 Kj.
Și Ec2 = 4800x54²/2 = 6998 Kj
Și Ec1 aproximativ egal cu 2xEc2
2)Ec1=0,10x8²/2= 3,2 J
Și Ec1 asta de 3,2 e egal și Ec2=>
3,2=m2 x v2²/2=> 6,4 = m x 25 => 6,4:25 =m => m = 0,256 kg