👤

Cum sa aflu distanta parcursa de suprafata pamintului timp de 45 de minute? Cind se roteste in jurul axei sale


Răspuns :

45 min=2700 s.pamantul orbiteaza la o viteza de 30,2km / s siar cand este in afeliu calatoreste cu viteza de 29,2km /s




1s------------''--------'29,2
2700s----------------x km
x=2700×29,2/1=78 840 km
Treb so postezi la geografie