Răspuns :
4,95 ×3=14,85 (pretul uleiului)
3,25×5=16,25 (pretul rosiilor)
14,85+16,25=31,1 (pretul rosiilor si al uleiului)
36-31,1=4,9 (pretul a 2 kg de malai)
4,9 : 2=2,45 (pretul unui kg de malai )
3,25×5=16,25 (pretul rosiilor)
14,85+16,25=31,1 (pretul rosiilor si al uleiului)
36-31,1=4,9 (pretul a 2 kg de malai)
4,9 : 2=2,45 (pretul unui kg de malai )
[36-(3×4,95+5×3,25)]:2=
[36-(14,85+16,25)]:2
(36-31,1):2=
4,2:2=
2,45 lei
Sper ca te am ajutat si mult succes la teme
[36-(14,85+16,25)]:2
(36-31,1):2=
4,2:2=
2,45 lei
Sper ca te am ajutat si mult succes la teme
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!