-calculez moli de produsi ce rezulta din reactia Fe cu 6molHCl, din reactia:
1mol 2mol 1mol 1mol
Fe + 2HCl-------> FeCl2 + H2↑
6mol.........x= 3mol.......y= 3mol
-calculez masa molilor obtinuti,cu relatia:
m= n,molxM,g/mol
m,FeCl2= 3molx( 56gFe+2x35,5gCl)/mol=................
m,H2= 3molx2g/mol=............................... calculeaza !!!!