👤

Care este numarul de moli de hidroge degajat din reactia HCl 36,5% cu o proba de 6 moli aluminiu


Răspuns :

       y          6 moli                x
   6   HCl +2 Al=2Al Cl3 +3H2
    6          2                       3

x=6.3:2=9 moli H2
Y=6.6:2=18 moli

1molHCl---------36,5 gHCl
18 moli-----------a
a=18.36,5= 657 g HCl  md
 c=md.100 :ms
ms=md.100:c=657 .100:36,5=1800 g HCl