👤

Un corp cu masa de 50 de grame este aruncat in sus si a atins inaltimea de 1 km
Aflati lucrul mecanic a fortei


Răspuns :

Se da:
m=50g=0,05kg
h=1km=1000m
L=?J

Formule:
In acest caz L=Ep
L=mgh

Calcule:
L=0,05*1000*10=500J