👤

Un tren cu masa de 600 tone ce se misca cu viteza 72km\h trebuie oprit in 10 s aflati impulsul initial al trenului si modulul fortei de frinare urgent

Răspuns :

p=m*v
m=600 t=600000 kg
v=72 km/h=20 m/s
p=m*v=600000*20=12000000 kg*m/s
Δp=Ff*Δt =>m*v-m*vo=Ff*Δt =>Ff=[tex] \frac{m(v-vo)}{delta t} = \frac{600000(20-0)}{10}= 60000*20=1200000 N [/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari