n1 moli CxH(2x+2)O ⇒ CxH22x + H2O
n2 moli CyH(2y+2)O ⇒ CyH2y + H2O
n1/n2 = 2/5 2n2 = 5n1 n2=2,5n1
solutia H2SO4 : - initial : msi = 100g ci = 98% mdi = 98g
- final : msf = 100 + 18(n1 + n2) cf = 87% mdf = 98g
0,87[100+18(n1+n2)]= 98 87 + 15,66(n1+n2) = 98
n1 +n2 = 0,7 n1 + 2,5n1 = 0,7 3,5n1 = 0,7 n1= 0,2 moli n2 = 0,5moli
0,2M1 + 0,5M2 = 48
0,2M1/(0,5M2) = 1/3 0,5M2 = 0,6M1 0,8M1 = 48 M1 = 60g/mol
M2 = 72g/mol C4H10O