Răspuns :
OH
|
(CH3)2CO + HCN=> CH3-C-CN + CH3OH = in acid=> CH2=C-COOCH3
| |
CH3 CH3
v acetona = 367.09 l = 367090 ml
d= 0.79 g/ml
m= 290001.1 g= 290.0011 kg acetona => n acetona= 4.99 kmol acetona.
reactia merge mol la mol deci:
4.99 kmol acetona ....4.99 kmol metacrilat
mt metacrilat = 499.8 kg metacrilar\t obtinuta teoretic
mp metacrilat = 0.8 (randamentul) x 499.8= 399.8 kg metacrilat pur
m metacrilat impur = 399.8 x 100/98=407.95 kg metacrilar impur.
|
(CH3)2CO + HCN=> CH3-C-CN + CH3OH = in acid=> CH2=C-COOCH3
| |
CH3 CH3
v acetona = 367.09 l = 367090 ml
d= 0.79 g/ml
m= 290001.1 g= 290.0011 kg acetona => n acetona= 4.99 kmol acetona.
reactia merge mol la mol deci:
4.99 kmol acetona ....4.99 kmol metacrilat
mt metacrilat = 499.8 kg metacrilar\t obtinuta teoretic
mp metacrilat = 0.8 (randamentul) x 499.8= 399.8 kg metacrilat pur
m metacrilat impur = 399.8 x 100/98=407.95 kg metacrilar impur.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!