Răspuns :
Hello, partea unei substante in formula se calculeaza dupa formula: W(NaCl)=100%*m(NaCl)/mSolutie, acum noi stim w si mSolutie, putem calcula m(NaCl), dupa care scadem din 2kg masa NaCl si obtinem masa apei.
Daca ai intrebari, scrie in comentarii.
Daca ai intrebari, scrie in comentarii.
Mult mai simplu:
c= (md/ms) x100
md= 6 x 2000 g/100 =120 g NaCl=0.12 kg
ms= md+ m H2O=> m H2O=2000 g sol- 120 g NaCl=1880 g H2O =1.880 kg H2O
c= (md/ms) x100
md= 6 x 2000 g/100 =120 g NaCl=0.12 kg
ms= md+ m H2O=> m H2O=2000 g sol- 120 g NaCl=1880 g H2O =1.880 kg H2O
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!