caracterizarea fosforului conform pozitiei in sistemul periodic: a)imbolul chimic P b)masa atomica relativa 31u.a.m. c) periada III. grupa V. subgrupa principala d) 15electroni. 15 protoni .16 neutroni e) valenta III si V, gradele de oxidare +3, +5. dar si -3 (in fosfina PH3 f) oxidul superior P2O5, caracter acid g) H3PO4, acid fosforic sau ortofosforic
4. ECUATIA REACTIEI: 4P + 5O2 = 2P2O5 calculam cantitatea de fosfor: n(P) = 124g / 31g/mol = 4mol conform ecuatiei cantitatea de substanta de P2O5 reprezinta 1/2 din cantitatea de fosfor deci cantitatea de P2O5 = 2 mol aflam masa de P2O5: m(P2O5) = 2mol * 142g/mol = 284g.
5. daca m(Cl) = 77.45 g. masa (P) = 100-77.45=22.55g aflam cantitatea de substanta de Cl: n(Cl) = 77.45g/ 35.5g/mol = 2.18 mol n(P) = 22.55g / 31g/mol = 0.72 mol astfel deducem ca avem un raport de 1:3 deci compusul este PCl3
m(Cl)= 85.13g m(P) = 14.87g n(Cl) = 85.13g / 35.5g/mol = 2.39mol n(P) = 14.87g/ 31g/mol = 0.47 mol raportul este de 1:5 deci avem compusul PCl5
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!