👤

Determinați energia potentiață a unui resort comprimat cu modulul delta l = 0,05 m ,dacă se sștie că valoarea forței care echilibrează forța elastică la acest moment este F=60 N

Răspuns :

Comprimand resortul, se efectuiaza un lucru mecanic. Acesta se acumuleaza de sistem sub forma de energie potentiala. Putem scrie deci
Ep=L
Lucrul mecanic este dat de formula
L=Fm*d unde Fm este forta medie cu care se actioneaza asupra resortului si d este valoarea deformarii acestuia, adica
Fm=(F+0)/2 si d=delta l
Putem scrie deci
Ep=F*delta l/2=60*0,05/2 J
Calculezi.
Succes!