Adaugind zinc in solutie zincul intra in reactie cu acidul sulfuric
Se da
m(Zn)=65g
----------------
v(H2)-?
Zn+H2SO4=ZnSO4+H2
NIU(Zn)=m(Zn)/M(Zn)
niu(Zn)=65(g)/65(g/mol)=1 mol
niu(Zn)=niu(H2)=1 mol
niu(H2)=V(H2)/V(mol)
V(H2)=V(Mol)*niu(H2)=22,4(l/mol)*1(mol)=22,4l
raspuns : volumul H2 =22,4l