Un om parcurge 20 de km in 4 ore.Care este viteza cu care acesta se deplaseaza?
Rezolvare:d=t x v
20=4 x v
v=20:4
v=5
Masa unui corp corp din .... este de 8 kg,iar volumul este 4 m cubi.Cat va fi densitatea corpului?
Rezolvare:densitate=m supra volum
de=8 :4
=2