URGENT !!!!!! 30 PUNCTE !!!!
In două vase comunicante cilindrice s-a turnt apă.Aria secțiunii traversale a cilindrullui larg este de patru ori mai mare decît aria celui îngust.În cilindrul îngust s-a turnat gaz lampant cu înălțimea de 20cm. Cu cît s-a mărit nivelul apei în cilindrul larg? Dar cu cît s-a micșorat acesta în cilindrul îngust ??
Vă rog ajutați-mă !!
Densitatea gazului lampant : 790-820 ro
Se da: 4S1=S2 h3=20cm=0,2m Formule: h1/h2=S2/S1 h1=S2h2/S1 h1=4S1h2/S1 h1=4h2 h1+h2=0,2m 5h2=0,2m h2=0,04m; h1=0,16m In h2, erau 0,2m au ajuns 0,04; at sa micsorat cu 0,16m In h1 erau 0m , at sa marit cu 0,16 m
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!