👤

un corp din fier cu densitatea 7,8 g/cm³ are masa 18 kg si volumul exterior de 3dm³ . Există goluri in corp ? Daca da ,care este volumul lor ?

Răspuns :


ρfier=7,8 g/cm ³m=18 kg=18000 gV=3 dm³=3000 cm³ρ=m/V    7,8=18000/m  m=18000/7,8   m=2307,69 cm³Da, in corp exista goluri.V(goluri)=3000-2307,69=692,31 cm³