Tudor a plecat în excursie avand suma de 150 de lei.În prima zi a cheltuit 23 de lei pentru mâncare si 15 lei pentru suveniruri.Jumatate din suma rămasă i-a cheltuit a doua zi .Restul sumei i-a folosit în a treia zi,astfel:40 de lei pentru mâncare si diferenta pentru achiziționarea a 4 magneti de frigider. Cât a costat un magnet,stiind ca Tudor a cheltuit toți banii?
23+15=38 bani cheltuiti in prima zi 150-38=112 112:2=56 bani cheltuiti a doua zi 56 bani cheltuiti a treia zi 56-40=16 bani pentru magneti 16:4=4 costa un magnet
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!