👤

Un elev a cumpărat 4 creioane și 5 caiete pentru care a plătit suma de 16 lei.Aflati cât costa un caiet dacă un creion costă 1 leu.

Răspuns :

16-4=12(5 caiete) 12:5=2,4(1 caiet)