Răspuns :
442-387=55
46-35=11
55÷11=5 (lei 1 kg de banane)
35×5=175 (lei 35 kg banane)
387-175=212 (lei 53 kg portocale)
212÷53=4 ( lei 1 kg de portocale)
46-35=11
55÷11=5 (lei 1 kg de banane)
35×5=175 (lei 35 kg banane)
387-175=212 (lei 53 kg portocale)
212÷53=4 ( lei 1 kg de portocale)
46-35=11 kg banane în plus
442-387=55 lei costa 11 kg banane
55:11=5 lei costa 1 kg de banane
5x35=175 lei costa 35 kg banane
387-175=212 lei costa 53 kg portocale
212:53=4 lei costa 1 kg de portocale
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!