👤

Daca 53 kg de portocale si 35 kg de banane costa 387 lei si 46 kg de banane si 53 kg de portocale costa 442 lei,sa se afle cati lei costa un kilogram de portocale si un kilogram de banane.

Răspuns :

442-387=55
46-35=11
55÷11=5 (lei 1 kg de banane)
35×5=175 (lei 35 kg banane)
387-175=212 (lei 53 kg portocale)
212÷53=4 ( lei 1 kg de portocale)


46-35=11 kg banane în plus

442-387=55 lei costa 11 kg banane

55:11=5 lei costa 1 kg de banane

5x35=175 lei costa 35 kg banane

387-175=212 lei costa 53 kg portocale

212:53=4 lei costa 1 kg de portocale