Răspuns :
notam p=pretul unui kg de portocale
b=pretul unui kg de banane
53p+35b=387
53p+46b=442
Observam ca in ambele cazuri portocalele sunt in aceeasi cantitate, deci diferenta de pret (442-387=55 lei) provine doar de la diferenta de cantitate la banane (46-35=11kg).
Cat costa un kg de banane?
(442-387):(46-35)=55:11=5 lei
Cat costa 35kg banane?
5×35=175lei
Cat costa 53kg portocale?
387-175=212 lei
Cat costa un kg portocale?
212:53=4 lei
raspuns: un kg portocale costa 4 lei, iar un kg banane costa 5 lei.
b=pretul unui kg de banane
53p+35b=387
53p+46b=442
Observam ca in ambele cazuri portocalele sunt in aceeasi cantitate, deci diferenta de pret (442-387=55 lei) provine doar de la diferenta de cantitate la banane (46-35=11kg).
Cat costa un kg de banane?
(442-387):(46-35)=55:11=5 lei
Cat costa 35kg banane?
5×35=175lei
Cat costa 53kg portocale?
387-175=212 lei
Cat costa un kg portocale?
212:53=4 lei
raspuns: un kg portocale costa 4 lei, iar un kg banane costa 5 lei.
53 kg portocale .............35 kg banane.......... 387 lei
53 kg portocale ..............46 kg banane ..........442 lei scadem
........................................................................................
/ 11 kg banane 55 lei
55:11=5 lei / kg banane
35×5=175 lei costa 35 kg banane
387-175=212 lei costa 53 kg portocale
212:53=4 lei/kg portocale
R. 4 lei/kg portocale; 5 lei/kg banane
53 kg portocale ..............46 kg banane ..........442 lei scadem
........................................................................................
/ 11 kg banane 55 lei
55:11=5 lei / kg banane
35×5=175 lei costa 35 kg banane
387-175=212 lei costa 53 kg portocale
212:53=4 lei/kg portocale
R. 4 lei/kg portocale; 5 lei/kg banane
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!