Calculeaza masa sarii formate in urma neutralizarii a 200g solutie de hidroxid de calciu cu partea de masa 5,6% cu 200g solutie de acid clorhidric cu partea de masa 3,65% pls repdee
Calculezi masa Ca(OH)2 din soluție Md=C x ms/100 adică 5,6 x 200/100= 11,2 g Ca n Ca(OH)2 = 11,2 g /74,1 g/mol = 0,15 mol => din 1 mol de CaOH2 iti rezulta 1 mol CaCl2... deci din 0,15 mol=> 0,15 mol CaCl m CaCl= 0,15 x 111,1= 16,7 g CaCl2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!