👤

Dintr-o bucata de stofa s-au taiat 1pe5 si inca 2pe4 din rest; bucata care a mai ramas s-a vandut cu 224 de lei. Un metru de stofa costa 8 lei. Cati metri de stofa au fost la inceput si cati metri s-au vandut de fiecare data?

Răspuns :

La sfarsit au ramas
224:8=28 m

notam cu x- cantitatea initiala de stofa
dupa prima vanzare raman x-1/5 ·x=4/5 x
dupa a doua vanzare raman 4/5 x- 2/4·4/5 x=4/5 x- 2/5 x=2/5 x =28m (am aflat la inceput)
2/5 x= 28
2x=140
x=70
Bucata de stofa a avut 70m la inceput.
Prima data s-au vandut 1/5 ·70=14 m
A doua data s-au vandut 2/4 · (70-14)=1/2 · 56=28 m
Iar ultima data s-au vandut 28 m.
Deci, raspuns: 70m, 14m, 28m 28m.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari