sunt de acord cu sfatul pe care ti l-a dat colegul ce a raspuns inaintea mea,dar nu sunt de acord cu utilizarea regulii de trei simpla -se utilizeaza ecuatia de stare a gazelor
pV= nRT Iin care n=m/M pV= mRT/M in care M=28kg/kmolN2 iar R= 0,082atxmcub/ kmolxKelvin T= 273+T= 273+37, Kelvin
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!