Răspuns :
1 1 1
CaO + H2O => Ca(OH)2
0.95 0.95
m CaO= 53g=> n= 0.95 mol
mCa(OH)2 = 0.95 mol x 74.1 g/mol = 70.4 g Ca(OH)2
CaO + H2O => Ca(OH)2
0.95 0.95
m CaO= 53g=> n= 0.95 mol
mCa(OH)2 = 0.95 mol x 74.1 g/mol = 70.4 g Ca(OH)2
53g x
CaO +H2O =Ca(OH)2 M=40+16=56
M=40+2.16+2.1=74
56 74
x=53.74:56=70,035 g hidroxid de Ca
CaO +H2O =Ca(OH)2 M=40+16=56
M=40+2.16+2.1=74
56 74
x=53.74:56=70,035 g hidroxid de Ca
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!