👤

O bicicletă costă 220 lei. Prețul se mărește cu 15%.Cât va costa bicicleta după mărirea prețului?? vă rog ajutați-mă...!

Răspuns :

15/100 din 220=15/100·220=330/10=33 
220+33=253 costa bicicleta dupa marirea pretului