Cine ma poate ajuta cu rezolvarea acestei probleme?
Daria a cumpărat 3 pâini si 4 cornuri care au costat 20 de lei,iar Luca 3 pâini si 6 cornuri care au costat 24 de lei.Stiind ca ei au cumpărat produse de același fel , afla câți lei costa o pâine și câți lei costa un corn?
pai daca 3 paini si 4 cornuri =20 iar 3 paini si 6 cornuri =24 inseamna ca un corn e 2 lei dupa care din 20 de lei scazi cornurile (2x4=8lei) si iti da 12lei si in final imparti 12 lei la 3 paini (12:3=4) Deci un corn = 2 lei si o paine = 4 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!