Pentru 15kg de cartofi si 12 kg de varza s-au platit 69 de lei,iar pentru 5 kg de cartofi si 7 kg de varza, 29 lei. 1 kg de cartofi = ?, 1 kg de varza =? Va rog sa ma ajutati!
notam c- pretul unui kg de cartofi v- pretul unui kg de varza
15c+12v=69 5c+7v = 29
impartim prima ecuatie la 3 5c+4v=23 scade din a doua ecuatie 5c+7v=29 5c+4v=23 ------------- 3v=6 v=2 1kg de varza=2 lei inlocuim in oricare dintre ecuatii (prima) 15c+12×2=69 15c+24=69 15c=45 c=3 1kg de cartofi=3lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!