Va rog să mă ajutați: Un corp din fontă cu densitatea 7,8g/cm cub cu volumul exterior 2,5 dm cub are masa 17,55kg. Exista goluri în fontă? Dacă exista goluri ,care este volumul lor??
Masa cubului fara goluri = 7800kg/m cubi x 0,0025 m cubi = 19,5 kg Masa golurilor implute cu fonta = 19,5 kg - 17,55kg= 1,95 kg Volumul golurilor = 1,95kg / 7800 kg/m cubi = 0,00025 m cubi
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!