Pentru 5 kg de struguri si doua kg de pere sa platit 48 lei.Stiind ca un kg de struguri este de doua ori mai scump decat un kg de pere, cat costa cate un kg din fiecare sortiment de fructe?
Notam strugurii cu (s) si perele cu (p) 5s+2p=48lei s=2*p s=2p Inlocuim: 5(2p)+2p=48 12p=48 p=48:12 p=4 s=2*p s=2*4 s=8 40+8=48 Acum 1 kg de struguri costa 8 lei si 1 kg de pere este 4 lei. Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!