👤

1. Sa se aflevolumul si densitatea unui corp metalic stiind ca latura este de 10 cm si masa de 10 kg .

Răspuns :

Salut!
V=l³=10³=1000 cm³ ⇒ 1 dm³
m=10 kg
ρ=m/V
ρ=10 kg/ dm³
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari