👤

Cu câți moli de Hcl reactioneaza Al. Pentru a se obtine 89,6 l gaz.?
Puțin help.?


Răspuns :


     Xmoli                       4moli
     6HCl+2Al=2AlCl3+3H2
      6                            3

x=6.4:3=8moli HCl
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari