Pentru 5 kg de struguri si doua kg de pere s-a platit 48 lei .Stiind ca un kg de strugui este de doua ori mai scump decat un kg de pere cat costa cat un kg din fiecare sortiment de fructe
l-------l pere } l-------l-------l struguri } 48 suma 1+2=3 segmente egale 48=3 segmente egale 48:3=16 un segment SAU cat costa un kg de pere 16x2=32 un kg struguri
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!