👤

calculati caldura care se degaja in 108 g de aluminiu cu o cantitate stoechiometrica de oxigen,utilizand ecuatiile termochimice:
Fe2O3 + 2Al -> Al2O3 + 2Fe Delta r H = 836 kj
4Fe + 3O2 -> 2Fe2O3 Delta r H = -1672 kJ


Răspuns :

4Al + 3O2 => 2Al2O3 ∆H = ?

∆H = 2∆Hr1 + ∆Hr2 = 2*(-836)+(-1672) = -3344Kj/mol


4 moli Al.........3344Kj
4 moli Al.........x=3344Kj