👤

Un automobil se deplasează cu viteza constantă de 60 km / h şi dezvoltă o forţă de tracţiune constantă de 1800 N. Ce valoare are puterea motorului ?

Răspuns :

P=F*v=1800*60=108000 W
P=[tex] \frac{108000}{736}=146,73 CP [/tex]