👤

Pentru reacția PCl5(g) ⇄ PCl3(g) + Cl2(g), K=33.4 mol/L la T=1033 K. Într-un recipient de 0.5 L există la echilibru 1 mol PCl5 cu 2 moli PCl3. Care este concentrația molară a Cl2 la echilibru?

Răspuns :

                        PCl5            ⇄              PCl3             +            Cl2 

la echilibru:        1                                   2                                
" " "  " " " " " " [PCl5] = 1/0,5 = 2mol/l     [PCl3] = 2/0,5= 4        [Cl2] 
K = [PCl3]·[Cl2] / [PCl5]
[Cl2] = [PCl5] ·K /[PCl3] = 2·33,4/4 = 16,6 mol/l