va rog sa ma ajutati cu tema la fizica. dau coroana . volumul unui vagon cisterna este 20 de metri la putrea 3 . cite tone de titei transporta un tren care are 30 vagoane .
Densitatea titeiului poate fi luata p=1000kg/m³=1tona/m³ V=20m³ Stim ca p=m/V Atunci masa titeiului dintr-un vagon este: m=pV=1×20=20tone Tot trenul are:N=30 de vagoane. Deci masa totala a titeiului din tren este mtot: mtot=m×N=20×30=600tone
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!